2.6.08

Ekspresidendid ja nende abikaasad jäävad turvameeskonnata

Täna arutas Riigikogu põhiseaduskomisjon vabariigi presidendi ametihüvede muutmise seadust, mille kohaselt jäävad ekspresidendid ja nende abikaasad ilma seniste suurte turvameeskondadeta.

Infoks niipalju, et Arnold ja Ingrid Rüütli ning Helle Meri turvamisega tegeleb praegu igapäevaselt 17 julgestuspolitseinikku.

Eelnõu menetlusel toodi võrdlus Soomega, kus ekspresidendid Mauno Koivisto ja Martti Ahtisaari saavad igapäevaselt kenasti hakkama spetsiaalse turvamiseta. Koivistole tagatakse soliidne sõiduk koos autojuhiga iga kord, kui tal on vaja kusagile sõita. Ahtisaarile tagab Soome riik turvamehe iga kord ka siis, kui ekspresidendil on vaja sõita näiteks välislähetusse ÜRO peakorterisse New Yorki.

Siseministeeriumi esitatud seadusemuudatuse põhjuseks on soov kulusid kokku hoida. Turvameeskondadest loobumine tähendab aastas 2 miljoni krooni suurust kokkuhoidu, täpselt sama palju maksab näiteks ühe päästedepoo töös hoidmine.

Sisejulgeolekus on sel sajandil vähemaks jäänud ligi 1000 töökohta. Töökohtade arv on kasvanud ainult riigipeade ihukaitse osas ning mullu erandina ka Eesti Moskva saatkonna turvameeskonna suurendamise tõttu. See iseenesest näitab, et senised turvameeskonnad on üle paisutatud.

Siseministeeriumi esindajad kinnitasid, et oht ekspresidentidele ja nende abikaasadele praegu puudub ning viimastel aastatel pole toimunud ühtki vahejuhtumit, mis tõestaksid täiendava turvamise vajalikkust. Kui oht tulevikus tekib, siis saab siseminister koheselt määrata ekspresidendile ja nende abikaasadele isikukaitseks julgestuspolitsei turvameeskonna.

Pärast seaduse vastuvõtmist tagab Eesti riik nii perekond Rüütlile kui Helle Merile isikliku autojuhi ning nende elukohale elektroonilise valve. Samuti saab näiteks president Rüütel soovi korral välislähetusse minnes kaasa turvamehe – ehkki seni pole härra Rüütel sellist julgestust kordagi palunud. Nii Helle Meri kui ka Arnold Rüütliga on siseministeerium kavatsetavad muudatused läbi arutanud.

No comments: