15.11.09

Pihkva oblasti müüme eestlastele

Kirjanik Vladimir Sorokini äsja Eesti keeles ilmunud romaanis "Opritšniku päev" on kirjas järgnev "liberaalsete rahvavaenlase" kahekõne.

Duuma eestistuja: Noh, võimu võtame ära. Aga mis Venemaaga peale hakata?
Minister: Tükeldada ja maha müüa.
Duuma eesistuja: Kellele?
Minister: Ida - jaapanlastele, Siber - hiinlastele, Krasnodari krai - hohollidele, Altai - kasahhidele, Pihkva oblast - eestlastele, Novgorodi oblast - valgevenelastele. A keskosa jätame endale.

Kahjuks ei saa eestlased ega ükski teine rahvus nii lahket müügipakkumist vastu võtta, sest selle sajandi ühe kuulsama Venemaa kirjaniku raamatus läheb areng hoopis teisiti, kui kahekõnes kirjeldatud. Venemaa eraldatakse Euroopast suure Vene müüriga, välispassid põletatakse avalikult ära jne.

2006. aastal valminud raamat on huvitav just seetõttu, et annab tänu väiksele ajalisele distantsile juba võimaluse võrrelda, kui hästi on Sorokin ühiskonnas toimivaid trende kirjeldanud ja kunstiliselt võimendanud. Sorokini jõhker võrdlus 16. sajandi lõpul Ivan Julma isevalitsemist kindlustanud opritšnike taastulemusega Venemaal meenutab tükiti päris täpselt näiteks Hodorkovski ja teiste sõltumatute ärimeeste hävitamist, gaasitorust sõltumist või Naši üliagressiivset tegevust. Samas toob Sorokin välja selle, kuidas opritšnina ja Venemaa tuleviku-utoopia lahutamatuks osaks üldine korruptsioon.

Hea, et Sorokini raamat eesti keelde jõudis. Halb on aga see, et meil ilmuvad Venemaast eelkõige need teosed ja uurimused, mis kattuvad eestlaste hoiakute ja seniste teadmistega Venemaa suhtes. Õpetlik oleks emakeeles lugeda ka neid tähtteoseid, mis esindavad idanaabrite risti vastupidiseid arusaami Venemaa "juhitud demokraatiast" ja selle tulevikust.

1 comment:

Anonymous said...

Hello there! This is kind of off topic but I need some
advice from an established blog. Is it hard to set up
your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick. I'm
thinking about setting up my own but I'm not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Many thanks

Review my blog post - heart rate monitoring