11.8.10

Rahva hääl ja raha hääl Rakveres

Olen Tartus õppides ja Tallinnas töötades alati uhkusega rõhutanud, et olen pärit Rakverest. Olen seda alati teinud kindla teadmisega, et esimesed 18 eluaastat minu kodulinnaks olnud koht jätab kultuuritasemelt ja elukvaliteedilt enamuse Eesti linnu kaugele selja taha.

Üks ja oluline osa Rakvere eelistest on olnud siinne poliitiline kultuur, mis on taganud linna ühtlase elanikesõbraliku arengu ning viimastel aastatel masust hoolimata ka tugeva rahandusliku tervise. Erinevalt näiteks palju suuremast ja paremate eeldustega Pärnust, mil kaelas hiigelvõlad ning mille juhte veel hiljuti räsisid kaitsepolitsei algatatud korruptsioonisüüdistused. Või erinevalt Otepääst, kus linnavalitsust iga aasta-kahe tagant otsitud ettekäänetel, aga tegelikult mõne ärirühmituse huvides volikogu liikmete kohti üles ostes ringi mängitakse.

Hea poliitiline kultuur väljendub selles, et võimuolijad paneb paika valijate, mitte parteikontorite tagatoas skeemitavate poliittehnoloogide tahe. Rakveres on seni alati linnavalitsust moodustades arvestatud valijate tahet ning valimistevahelisel ajal pole võimu kordagi ringi mängitud, ehkki see on halvaks tavaks olnud paljudes teistes linnades.

Kahjuks on need ajad Rakveres nüüd möödas. Üks mu hea kolleeg Lõuna-Eestist, kellega üksteist aeg-ajalt päritolu pärast aasime, itsitas paar päeva tagasi kokku saades: „Kuidas see Tammsaare kirjutaski? Litsid mehed, need Vallimäe mehed. Oli ju nii?“

Muidugi viitas ta sellele, et vähem kui aasta töötanud Rakvere linnavalitsus, millele linlastel midagi ette heita pole, vahetatakse pärast Roman Kusma ja Neeme-Jaak Paabu ülejooksmist sotsiaaldemokraatide fraktsioonist Reformierakonna fraktsiooni välja niikuinii. Ilmselt ei saanud enamus rakverlasi isegi Virumaa Teatajat lugedes veel nädal tagasi asjade käigust aru, sest nende jaoks on sellised tagatoa mängud uued ja võõrad. Aga Tallinna parteikontorites oli kohe selge, et Reformierakond on Rakveres kaks volikogu liiget üles ostnud, et enne Riigikogu valimisi võimule pääseda.

Mäletatavasti võitsid sotsiaaldemokraadid Rakveres valimised ning Rannar Vassiljevist sai täie õigusega linlaste enamuse tahtel linnapea. Et linnapeale ega kogu linnavalitsusele pole midagi ette heita, tullakse ilmselt välja umbusaldusavaldusega, kus on mõned sulepeast imetud etteheited, mis on ettekäändeks sotsiaaldemokraatide võimult minema löömisele ning asendamisele reformikatega.

Asjaosalised ise looritavad toimuvat ise kindlasti jutuga, milles rõhutatakse üllaid aateid ja ootamatult saabunud ilmavaatelist meelemuutust. Tõde on paraku palju vastikum ja toon vaid ühe näite Toompealt. Hiljuti ühines Riigikogus Reformierakonnaga Arnold Rüütli ja Villu Reiljani parem käsi Tarmo Mänd Rahvaliidust ning põhjendas vanade võitluskaaslaste reetmist maailmavaate muutumisega. Tegelikult oli Reformierakonnal Mändi vaja selleks, et kindlustada valitsusele Riigikogu enamust tagav 51 hääl, Männil oli Reformierakonda vaja, et tagada endale soe koht ka järgmises Riigikogu koosseisus ja väikse avansina kohe ühe riigiettevõtte nõukogus.

Reformierakond tegutseb Lääne-Virumaal täpselt samasuguse põhimõtte (või õigemini põhimõttelageduse) järgi: soe koht sulle, sinu hääled parteile. Einar Velbaum ponnistas hea mitu aastat Keskerakonna ridades ärist poliitikasse, aga loopis ikka ja jälle valimistel raha tuulde, sest valijate hääli pole võimalik lihtsalt oma näopildiga makaronipaki eest osta. Kuna Reformierakond vajab pärast Kristiina Ojulandi lahkumist europarlamenti Lääne-Virumaal uut jõudu, siis pakuti Velbaumile kaupa: tuled meile, saad maavanemaks ning pead maakonna juhina Riigikogu valimistel meile korralikud hääled tooma.

Nüüd tugevdab Reformierakond sama võttega valimisnimekirja Rakvere linnas, kus Reformierakond murrab ülejooksikute Kusma ja Paabu abiga end võimule tagasi. Võimul olles on nende liidritel lihtsam järgmise aasta märtsis Riigikogu valimistel erakonnale hääli püüda kui opositsioonis istudes. Seepärast on tehtud diil, mille sisu saab kindlasti avalikuks aasta-paari pärast, kui mõnele ärilistes raskustes ülejooksiku firmale annab riik EASi kaudu toetust või mõne riigile kuuluva ettevõtte kaudu kasuliku lepingu.

Kuidas sellist käitumist hinnata? Sõnale „ülejooksik“ annab Eesti keele seletav sõnaraamat näitelaused, mis kommentaare ei vaja: „Poliitikutest ülejooksikud vahetavad erakondi ja vaateid. Mõisasundijaid põlati kui ülejooksikuid, oma rahva reetjaid.“

Valijad ei saatnud Kusmat ega Paapu Rakvere volikokku selleks, et nad oma volikogu koha kasuliku pakkumise kaubaks teeksid vastu, vaid sotsiaaldemokraatlike põhimõtete järgmiseks ja valimislubaduste täitmiseks. Rääkimata sellest, et volikogu koha tõid neile oma häältega kogu sotside nimekiri eesotsas Rannar Vassiljevi ja Indrek Saarega.

Kuna vanad hea poliitilise kultuuri ajad hakkavad Rakveres mööda saama, siis tähendab see seda, et Rakvere inimeste tahe maksab palju vähem. Pärast seda, kui nemad on valimistel oma sõna öelnud, käib nende tahtest üle parteikontorite tagatubade võim, mis muudab raha häälega rahva häält.

P.S. See lugu ilmus tänases Virumaa Teatajas.

1 comment:

Hundi ulg said...

Poliitilisest kultuurist rääkides meenub mulle, kuidas Keskerakond, mitmekordne üleriigiliste valimiste võitja, mängitakse teiste parteide poolt peale valimisi ilusasti opositsiooni. Sealhulgas ka sotsiaaldemokraatide aktiivsel kaasabil.

Minul isiklikult pole selle vastu midagi. Lihtsalt imestama paneb, et Sina, piisavalt kaua poliitikas oasalenuna, ikka veel imestad niisuguste asjade üle.